Az ember és természet kapcsolata, ökológiai fenntarthatóság,
energia, klímaváltozás kurzus.
2.óra Ökológiai lábnyom
6.ik osztályos diákok számára.
Második óránkon az ökológiai lábnyom volt a fő témánk, de elsősorban a legfontosabb dolog amit ezzel kapcsolatban tisztáznunk kell: Mi is az az ökológiai lábnyom?
- Átlagosan mekkora terület tudja biztosítani fenntarthatóan a szükségleteinket és elnyelni a keletkező hulladékot.
Kicsit egyszerűbben fogalmazva, az ökológiai lábnyom értéke azt fejezi ki, hogy egy adott társadalomnak mekkora földterületre és mennyi vízre van szüksége önmaga fenntartásához, valamint a megtermelt hulladék elnyeléséhez. Ez az érték kiszámítható emberekre, csoportokra, vagy épp vállalatokra nézve is. A bolygónk területei végesek, számszerűsíthetővé tudjuk tenni egy ember eltartásához mennyi terület jut, illetve mennyire lenne szükség. Jelenleg bolygónk népessége körülbelül 8,2 milliárd fő; A biológiailag aktív földterület ami részt vesz az emberiség eltartásában 12,2 milliárd hektár. Ha ezt a két számot elosztjuk egymással megkapjuk, hogy az átlagos ökológiai lábnyom: 1,5 hektár/fő , azonban a valós fogyasztásunk világátlaga : 2,6 hektár/fő .
Ez azt jelenti, hogy az átlagos fogyasztásunkat nem elégíti ki a rendelkezésre álló erőforrás, tehát bolygónk nem tudja biztosítani fenntarthatóan szükségleteinket, illetve elnyelni a keletkező hulladékot. Folyamatosan pusztítjuk a Földet, nem gondolva arra, mit hagyunk örökül unokáink számára.
Annak szemléltetésére, hogy évről évre mennyivel gyorsabban zsákmányoljuk ki Földünket, találták ki a "Túllövés napját" . Azt hogy ez a nap évről évre melyik napra esik, egy egyszerű képlet határozza meg:
átlagos ökológiai lábnyom/valós ökológiai lábnyom világátlaga * 365
Ez a dátum míg 2023-ban: augusztus. 2, úgy 2024-ben: augusztus. 1 volt, tehát 1 év alatt megint csak minimálisan nőtt a fogyasztásunk a rendelkezésre álló erőforrásokhoz képest, azonban az elmúlt években ez a tendencia jelentősen mérséklődött, ahogy azt az alábbi ábra is mutatja:
Miután a fontosabb fogalmakkal tisztában lettünk, bemutatásra került számunkra néhány érdekes oldal, melyek segítségével könnyebben megérthetjük mik járulnak hozzá az ökológiai lábnyomunkhoz.
Az alább több kérdőív is elérhető melyet bárki bátran kitölthet és megnézheti, neki mekkora az ökológiai lábnyoma az átlaghoz képest:
Rengeteg dolog együttesen járul hozzá az ökológiai lábnyomunk nagyságához. De hogyan tudunk figyelni rá hogy csökkentsük a ránk eső részt?
A mindennapi életünkben egyszerű dolgokkal tudunk ehhez hozzájárulni:
- Ne pazaroljunk! Ahogy a csapot is el kell zárnunk magunk után, vagy akár zuhanyoznunk fürdés helyett, úgy segíthetnek már az olyan apróságok is hogy kihúzzuk a töltőnket ha már nem töltjük a telefont, hogy autó helyett tömegközlekedéssel járunk iskolába, vagy még jobb ha biciklivel. Ha nem repülővel járunk nyaralni messzi országokba hanem a Balatonhoz.
- Ne szemeteljünk! Gyüjtsük külön a szelektív hulladékokat hogy újra felhasználhatóak legyenek, ha szemetet látunk az utcán, dobjuk ki mi, legyünk nyugodtan jó emberek ilyenkor mások helyett. Jó a bolygónak is, és az önérzetünknek is segít.
- Figyeljük arra mit veszünk! Preferáljuk a helyben termelt árucikkeket.
Ha ezekre a dolgokra figyelünk, a világ máris egy jobb hellyé válik, azonban a globális problémákat sajnos nem fogja megoldani. Ehhez az emeberek világszemléletének és a vállalatok nézőpontjainak kell változnia. Ehhez azonban az kell hogy emberek tömegeit érdekelje a bolygónk jövője. Lehet hogy csak egy cseppek vagyunk a tengerben, de a tenger cseppek összessége, és ha elég ember foglalkozik egy témával, az a vállalatokra és kormányokra is nyomást gyakorol.
Köszönöm a figyelmet! A következő blogban találkozunk
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése