Az ember és természet kapcsolata, ökológiai fenntarthatóság,
energia, klímaváltozás kurzus.
4.óra Éghajlati modellezés
6.ik osztályos diákok számára.
Az előző bejegyzéseimben megemlítettük az ökológiai lábnyomot, a globális felmelegedést, és ezek összefüggéseit. Már értjük, és tudjuk, hogy tevékenységeink hatással vannak környezetünkre, és gyorsabban változtatunk mint amennyire a Föld képes regenerálódni, így bolygónk egyre melegebb lesz.
No de vajon mennyivel melegebb?
A kérdés bár nem is olyan egyszerű mint gondolnánk, mégsem kell a válaszhoz jósnőhöz fordulnunk.
A klímakutatók folyamatosan elemzik az elmúlt évtizedek, néha akár évszázadok adatait is, hogy jövőbeli történések forgatókönyveit előre tudják jelezni. Persze ezeknek a jövőképeknek a bekövetkezése bizonyos dolgokhoz kötött.
Nézzük meg az általunk az órán elemzett forgatókönyvek alapján hogy milyen sors is várhat ránk, illetve gyermekeinkre a jövőben:
1. Legjobb eshetőség
Ha a világ vezetői holnap mind összefognának, és mindannyian minden tőlük telhetőt próbálnának megtenni a klímacélok eléréséért, akkor elérhető lenne a 1.5 fokos maxium felmelegedés. Érdemes megjegyezni ennél a forgatókönyvnél, hogy az eddigi változást, ez sem tudná visszájára fordítani sajnos. Csak azt tudnánk elérni, hogy a jelenlegi állapot ne romoljon tovább. Ugyanakkor a dolgok nem fordulnának a mostaninál rosszabbra, a jégsapkák lassabban olvadnának, a tengerszint nem emelkedne drasztikusan, a szélsőséges időjárás nem lenne olyan gyakori mint más esetkeben.
2. Köztes lehetőség
A forgatókönyv aminek a tudosók is lehetőségként kezelik az eljövetelét, az a köztes lehetőség. A bolygó országainak többsége aktívan próbál tenni azért hogy legalább ez az eshetőség bekövetkezzen különféle egyezmények kötésével, és különféle célok vállalásával amik elősegíthetik ennek a lehetőségnek a bekövetkeztét.
Ebben a forgatókönyvben 2-2,5 fok körüli felmelegedés várható. Az időjárás gyakrabban lenne szélsőséges, mint az előző esetben, azonban az élet legtöbb területén valószínűleg még képesek lennénk alkalmazkodni az új körülményekhez. A legtöbb faj képes lenne átvészelni a változásokat, bár történnének fajkihalások.
3. A legrosszabb lehetőség
Természetesen a tudósok a legrosszabb lehetőségről is készítenek forgatókönyveket, persze nem azért mert ezeknek a jövőknek a bekövetkezésére számítunk, pusztán csak elrettentésképpen, hogy az emberekhez közelebb hozzák azt a tragikus sorsot, amit ha felelőtlenek vagyunk, a saját nyakunkra is hozhatunk.
Ebben a forgatókönyvben akár 5 fokos emelkedés is várható az évszázad végéig. A part menti településeink víz alá kerülnek, vagy csak költséges védő gátakkal tudják elkerülni a víz betörését.
Mindennapossá válnak a hirtelen özönvizek, nagy szárazságok, hőhullámok. A kiszámíthatatlan időjárási események. Lennének területek, amik már nem felelnének meg a hosszútávú emberi életnek, így népvándorlások indulnának meg, amik még több problémához vezetnének.
A jövőnk tehát egy nyitott könyv, bármi megtörténhet és igenis nekünk is szerepünk van az alakításában. Vigyázzunk bolygónkra hogy sikerüljön elkerülnünk a legvészesebb forgatókönyvet!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése