Az ember és természet kapcsolata, ökológiai fenntarthatóság,
energia, klímaváltozás kurzus.
6.óra Klímaváltozás ökológiai következményei
6.ik osztályos diákok számára.
(Előszó: Az eheti blogom egy kísérlet is egyben, ugyanis elgondolkoztam a minap, hogy egy fejlett nyelvi rendszer (chat.gpt) ha betanítjuk hogy a mai fiatalok nyelvén beszéljen velünk, segítségünkre tud e lenni hogy egy-egy témát közelebb tudjunk hozni a mai fiatalokhoz. A blogbejegyzés elkészítéséhez úgy 30-40 percig kellett betanítanom a chat-gpt-t beszélgetésekkel, ahol különféle instrukciókat adtam neki. (pl.: egy informatika iránt érdeklődő fiatal vagy, használj olyan kifejezéseket, fogalmazz úgy mint egy mostani fiatal, használj ilyen szavakat, stb.. Kísérletemre az első meghívott előadót és témáját választottam mert ez volt az az óra, ahol a legjobban hozzáillőnek találtam a témát
Pirossal jelöltem amely kifejezéseket én nem értek vagy szerintem nem kellene tudnai egy fiatal diáknak, kékkel pedig azokat a kifejezéseket amelyek szerintem még talán jobban is sikerültek mintha én írtam volna. Összességében a fejezetek alcímei nagyon frappánsak és figyelemfelhívóak lettek, és nagyon közérthetően magyaráz, egy két hely van ahol valsózínűleg a minimális betanítási idő (30-40 perc) miatt megrezgett a léc nálam.
Konklúzió.: Egy ilyen blog megírásáért nem érdemes időt feccölni a gpt modell betanítására. Hiszen átlagban egy óra volt 1-1 blogot megírni, a gpt betanítással,a szöveg átnézéssel illetve a formátum átjavításával és képek beszúrásával töltött idő több mint 1 órára rúg, azonban ha valaki egy egész blog sorozatot próbál megírni, jelentős könnyebbséget jelenthet, tekintettel arra, hogy a chat.gpt munkáit lektorálatlanul sohasem szabad felhasználni)
Az ökoszisztéma nem csak egy biológiaórás kifejezés, hanem egy komplett rendszer, ahol az élőlények (növények, állatok, mikrobák) és az élettelen környezeti tényezők (pl. talaj, víz, klíma) egymásra vannak utalva. Nem csak úgy random ott vannak, hanem kapcsolatban állnak, mint egy nagyon bonyolult Discord szerver ha valaki kilép, borul a balansz.
Anyag és energiaáramlás, A rendszer, ami nem alszik
Az előadás egyik nagy dobása, hogy bemutatja, hogyan áramlik az energia (főként a Napból) a rendszerbe, majd hogyan halad végig a táplálkozási láncon. Van:
-
Termelő (növény),
-
Fogyasztó (növényevő, ragadozó),
-
Lebontó (baktérium, gomba).
Ez olyan, mint egy jól optimalizált backend rendszer: nincs felesleges adat, minden újrahasznosul. És ha valahol gond van (mondjuk eltűnik egy kulcsfaj) akkor az egész lánc döcögni kezd.
Biodiverzitás nem csak színesítés
Az élőlények sokfélesége (biodiverzitás) nem csak egy szép dolog, hanem a rendszer stabilitásának alapja. Ha sokféle faj van, akkor a rendszer ellenállóbb lesz mindenféle stresszre, például klímaváltozásra vagy inváziós fajokra. Olyan ez, mint a redundancia a kódban – ha van B terv, kisebb az esélye a totál leállásnak.
Dinamika nincs megállás
Az ökoszisztémák változnak. Lehetnek természetes szukcessziós folyamatok (pl. mezőből erdő lesz), de ott van az ember is, aki durván belenyúl a rendszerbe. És hát ez sokszor nem jól sül el. Gondolj csak a mocsarak lecsapolására vagy erdőirtásra a rendszer nem tud regenerálódni, ha túl gyorsan jönnek a behatások.
Ökoszisztéma szolgáltatások: A természet ad, csak sokszor nem vesszük észre
Ez a rész a kedvencem. Az ökoszisztéma nem csak "létezik", hanem szolgáltatásokat nyújt nekünk embereknek. Ilyenek például:
-
Ellátó szolgáltatások: élelem, víz, fa
-
Szabályozó szolgáltatások: klímaszabályozás, víztisztítás
-
Kulturális szolgáltatások: esztétika, rekreáció
-
Támogató szolgáltatások: talajképződés, tápanyagkörforgás
Ez a rész olyan, mint amikor észre sem vesszük, hogy egy háttérszolgáltatás mekkora melót végez – csak ha eltűnik, akkor kezd hiányozni.
Ember és ökoszisztéma: együtt vagy egymás ellen?
Végül az előadás kicsit filozofikusra vált: hogyan tud az ember együtt élni a természettel úgy, hogy nem szétbarmolja azt? Mert most az van, hogy túlhasználjuk, és közben meg azt várjuk, hogy ugyanazt nyújtsa. Mintha egy régi laptopra akarnál 2025-ös AAA játékot futtatni – nem fog menni.
Zárószó: Kapcsolódás, felelősség, jövő
Az ökoszisztéma nem csak a biosz könyv hátulján van, hanem mindenben bennevan, amit csinálunk a városi fák, a mezőgazdaság, a levegő minősége, az árvízkezelés. Ha nem értjük meg, hogy mennyire fontos a rendszer részeinek egyensúlya, akkor könnyen bukjuk az egészet.