Az első nap
A tavaszi félév kirándulása Csehország második legnagyobb városába, a 400.000 fős Brno-ba vezetett, mely első bikkre, a cseh Miskolc képét festette magáról. Ám erről majd később.
Utazásom egy vicces közjátékkal indult, ugyanis sikerült lekésnem a közös vonatot, ugyanis a Déli helyett a Nyugati pályaudvarhoz mentem. Így egyedül kellett a csapat után mennem. Egy röpke 4 órás vonatozás után meg is érkeztem Brno-ba. A látvány elsőre letaglózó volt. Mindenhol hajléktalanok, földön heverő emberek, és rengeteg kosz. Bár ezek a dolgok később kiderült, hozzá tartoznak az itteni városképhez, a város azért bőven megmutatta a maga báját a későbbiekben.
A szállásunk a vár belsejében volt, mondhatni tökéletes helyen, közel a legtöbb látnivalóhoz. Miután lecuccoltunk, kaptunk egy idegenvezetést a városban ahol rengeteg érdekes történetet hallottunk.
Kiderült, hogy Vaclav Havel, aki a Cseh történelem egyik legkiemelkedőbb politikusa, a világ több száz különböző kocsmájában rendelkezik saját székkel, így itt Brno-ban is. Ez egy fajta tisztelgés, ugyanis Havel rendkívül puritán életet élt, és az ország problémás ügyeit érintő szemlyes találkozókat általában egy egy vendéglátó egységben szerette megtárgyalni, így halála után követői, székeket állítottak neki azokon a helyeken ahol valahol járt, hogy bárki le tudjon ülni az ismerősével, megbeszélni ügyes bajos dolgait mint annak idején ő.
De elmentünk a város egyik első órájához, melyen egy kis alak egyedül üldögélt búsan. A története az, hogy a régi időkben, mikor a városban nagyon kevés óra működött, közkedvelt találkozó hely volt, és sok randevút szerveztek az óra alá. Így az egyedül búslakodó alak aki várja szerelmét egyedül, egyszerrre testesít meg egy beteljesületlen szerelmet, illetve a cseh emberek kitartását, hogy bár úgy tűnik a szerelme sosem jön el, ő mégis kitartóan várja. A legenda szerint, egyszer meg érkezik mellé a várt nő.
![]() |
A szerelmét szakadatlanul váró hős |
Következő szobrunk a Szent Péter templom előtt álló lovas szobor, mely Jost őrgrófnak állít emléket. A legenda szerint a Gróf nagy dumás ember hírében állt, és szerette a nőket, azonban akármennyire szerette őket, nem sikerült utódott nemzenie nekik, így egy idő utánn aljas pletykák kezdtek el terjengeni a gróf úrról, hogy talán nem is a nőkkel van a probléma az ágyban. Lovas szobra monumentalitásával egyszerre igyekszik megtestesíteni a gróf úr nagyot mondását, illetve a vicces tényt impotenciájáról, ugyanis ha épp a tökéletes szögben állunk be a ló alá a fejét bámulva, összetéveszthetetlen látvány fog elénk tárulni.
![]() |
A szobor alkotója úgy nyilatkozott, ha már életében nem lehetett hatalmas férfiassága, az ábrázolásában ezt még visszakaphatja |
A következő szobrunk a bíroság épülete előtt foglal helyet, egy emebri alak, aki egy hatalmas kockát emel épp. Amikor a páylázatot kiírták, az volt a cél, hogy egy olyan szobor kerüljön a bíróság elé, amely a jog erejét és az igazsághoz vezető utat szimbolizálja, az alkotó ezt próbálta meg reprezentálni a hatalmas kockával. azonban az útca embere csak ennyit mondott rá: "Sorsszerű hogy a bíroság épülete előtt épp egy sötét alak próbál ellopni egy mosógépet".
![]() |
A híres mosógép tolvaj a bíróság előtt. |
Utolsó szobrunk ezen összeállításban a Brno főterén álló hatalmas fallosz alakú szobor, melyet a helyiek stílusosan csak "cock clock" nak hívnak, ugyanis ez a szobor egy forgó elemekből álló óra, mely különlegessége hogy minden délelőtt 11 órakkor a benne található sínpályán legurul egy üveggolyó, és aki el tudja kapni, az megtarthatja. Ötletes szobor, sajnálatos, hogy a formája nagyobb hírnevet kapott mint az ötletesség amely kitalálásához kellett.
![]() |
Titeket mire emlékeztet ez a forma? |